Ćwiczenie pająków nie musi być nudne

Na dziś ćwiczenia, które pomogą rozwinąć szybkość, koordynację lewej i prawej dłoni oraz pomoże uciec od rytmicznych schematów.

Każdy gitarzysta spotkał się z tzw „pająkami”, których głównym zadaniem jest rozciąganie lewej ręki. Ćwiczenie nazwałbym bardziej manualnym niż muzycznym, jednak jest ono na pewnym etapie bardzo dobre. Później stanowi świetną bazę do tworzenia własnych pomysłów.

 

Ćwiczenie 1

Prosty „spacer” po chromatycznej skali.

Ćwiczenie triole

Proponuję kilka sposobów opalcowania, które rozwiną naszą grę w kilku płaszczyznach:

a) wykorzystujemy wszystkie cztery palce

(dla pierwszych sześciu nut wygląda tak: 1 2 3 2 3 4 itd)

Ręka stabilnie spoczywa w tym samym miejscu, a gimnastykujemy palce – bardzo przydatna rzecz jeśli chcemy grać w jednej pozycji.

b) ćwiczymy tylko trzema palcami

( dla pierwszych sześciu nut 1 2 3 1 2 3 itd lub 2 3 4 2 3 4 itd)

Palce grają proste schematy, natomiast wymuszamy zmianę pozycji.

1- wskazujący palec 2- środkowy palec  3-serdeczny palec 4-mały palec

 

Ćwiczenie 2

Ten sam schemat co w pierwszym ćwiczeniu, ale zupełnie inny rytm. Akcentowanie każdej z pierwszych szesnastek sprawi że fraza stanie się nieregularna. To świetne ćwiczenie na koordynację !

Ćwiczenie szesnastki

 

Ćwiczenie 3

Do podstawowego schematu „pająków” wprowadzamy delikatną zmianę rytmu. Przy pomocy kombinacji triol i szesnastek akcenty będą wypadać na różnych palcach lewej ręki, a nie jak w przypadku klasycznego ćwiczenia zawsze na palec wskazujący. Przy okazji poćwiczymy zmiany rytmu, co w pozwoli nam na ciekawsze granie zarówno riffowe jak i solowe.

Ćwiczenie na rytm

Ćwiczenia przedstawione powyżej możemy traktować jako sposób na rozgrzewkę przed codziennymi treningami lub jako siłownie dla naszych palców. W drugim przypadku warto ćwiczyć z metronomem – określić maksymalne tempo i starać się pokonywać swoje granice (nie zapominając o jakości naszej gry 😉 ). Bez wątpienia po takich ćwiczeniach, łatwiej będzie nam grać bardziej skomplikowane pasaże !

Gitary w dłoń!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *